Podsumowanie pierwszego cyklu projektu Teatr Na Trójkącie

Pierwszy cykl projektu Teatr Na Trójkącie miał swój finał 15 maja! Na scenie Centrum na Przedmieściu odbyła się premiera spektaklu „Nadmiar i Brak” będącego efektem czterech miesięcy spotkań, warsztatów, rozmów, prób i żywych relacji między ludźmi. Początkowo otwarta forma warsztatowa zapraszała do udziału 32 uczestników. Z czasem wykrystalizowała się grupa licząca około 17 osób, która mogła zaangażować się w długotrwały proces twórczy zwieńczony spektaklem teatralnym.

Część osób posiadała już pewną styczność z teatrem nie tylko z perspektywy widza, ale i własnego występu. Były także osoby, które nigdy nie miały doświadczeń scenicznych. Powody udziału w projekcie były różne. Uczestnicy w trakcie anonimowej zabawy, udzielali ciekawych odpowiedzi dając świadectwo obrazu grupy, w jakiej przyjdzie im funkcjonować. Dla niektórych motywacją była pasja, tajemnica, ciekawość, odkrywanie lub nowość świata teatru, a dla innych potrzeba pokonywania własnych ograniczeń, poznanie siebie i innych ludzi w zabawie i wspólnej refleksji.

Formę i treść finałowego pokazu wybieraliśmy i wytwarzaliśmy wspólnymi siłami. Punktem wyjścia do poszukiwań twórczych była klamra słów NADMIAR I BRAK. Na początku wielu uczestników miało trudności, by wyobrazić sobie, jak można wspólnie wytworzyć treść spektaklu. Skąd wziąć inspirację? Co jest ciekawe, a co nie? Jak o tym zdecydować? Jak to opisać? Choć z początku zadanie wydawało się karkołomne, proces cotygodniowych spotkań pozwolił znaleźć czas i inspirację oraz świetne pomysły.

Uczestnicy stworzyli 48 monologów, bardzo różnych i tworzących ciekawy kolaż zdarzeń, myśli, emocji, refleksji. Wyłonił się z tego ogólny obraz przedstawienia, ludzi w autobusach, tramwajach, pociągach, na przystankach, dworcach, w biegu, w zaciszu domowym, w zatrzymanej chwili refleksji, podczas odpoczynku, przy budzie z burgerami, gdzieś nie wiadomo gdzie, w pracy, w drodze, w internecie, w międzyczasie, pomiędzy.

Ponad 80 osób zobaczyło spektakl Nadmiar i Brak. Wśród głosów premierowej publiczności dało się słyszeć następujące fragmenty wypowiedzi: „cudowny spektakl, pełen przemyśleń”, „super, dobrze spędzony czas”, „wzruszyłam się, odnalazłam tam siebie” i zdaniem całej grupy jedno z najciekawszych – „myślałem, że to będzie gorsze”. Pewna widzka premierowego spektaklu podzieliła się również bardziej wnikliwą analizą: „Warto było zobaczyć. Ciekawi mnie, czy poszczególne historie należały do osób, które je opowiadały, czy je pomieszaliście? I w ogóle ważne dla mnie było usłyszeć, jak moje różne przemyślenia i rozterki są też w innych ludziach. Że nie jestem sama dziwakiem, tylko bardzo dużo ludzi ma podobne problemy, wątpliwości i rozmyślania. Klaskanie ludzi na widowni było ciekawym zjawiskiem, pomyślałam wtedy, że oni może czują się też jak u siebie, jakby ktoś opowiadał zwykłe historie, które znają i które są w każdym, jakby tu nikt nie grał, tylko to wszystko było naprawdę.”

Owocem pierwszego cyklu jest także film nakręcony przez nas na Placu Społecznym we Wrocławiu. Premiera filmu odbędzie się na jesieni tego roku.

Już niedługo rozpoczynamy nabór do drugiego cyklu projektu Teatr Na Trójkącie, który potrwa od września do grudnia. Szczegóły już wkrótce na naszej stronie http://www.procespostaci.org i profilach facebook`owych Proces Postaci i Teatr Na Trójkącie!

[PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ MACIEJA KOWALCZYKA W RAMACH STYPENDIUM ARTYSTYCZNEGO PREZYDENTA WROCŁAWIA]

Opublikowane przez Proces Postaci

Rozwój społeczny i osobisty człowieka w oparciu o sztukę i pedagogikę teatru oraz nowe media. Fundacja Proces Postaci inicjuje międzypokoleniowe i interdyscyplinarne działania twórcze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: